Zeytin Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir - Tekyemek BLOG
Zeytin Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Zeytin Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram

Kahvaltı sofralarının, salataların vazgeçilmezlerinden olan zeytini alırken nelere dikkat edilmelidir, zeytinin iyi ve kaliteli olanı nasıl anlaşılır, zeytin nasıl seçilir gibi konulara değineceğiz bu yazımızda. Yurdumuzun bir çok yerinde özellikle Ege ve Akdeniz Bölgesinde zeytin üretimi yapılmakta. Üretilen zeytinler gerek ağaçtan toplandığı gibi, gerekse tüm işlemleri tamamlanmış halde yemeye hazır bir şekilde bizlere ulaşmakta. Azınlıkta olan işlenmemiş zeytin meraklıları ağaçtan toplandığı gibi zeytini almakta ve zeytinleri kendileri tatlandırarak yemeye hazır hale getirmekteler. Bizim gibi çoğunluk ise işlemleri tamamlanmış hazır zeytinleri almaktayız. İyi ve kaliteli zeytin seçimi ve zeytin alırken nelere dikkat edilmelidir konusuna girmeden önce zeytinin yararları nelerdir kısaca göz atalım.

Zeytinin Faydaları Nelerdir

 • Zeytin kan basıncını dengeler, kanda bulunan fazla kolestrolün düşürülmesine yardımcı olur.
 • Antioksidan özelliği ile vücuttaki hücreleri korur.
 • Bolca A, D, E ve K vitaminleri ile sodyum, potasyum, magnezyum, demir, fosfor ve iyot gibi mineraller yönünden zengin bir gıdadır.
 • Alzheimer ve dejeneratif hastalıkların etkilerini azaltır, hücre zarlarını anemi ve kansere karşı korur.
 • Doğurganlığa olumlu yönde etkisi vardır ve dişi ve erkek üreme sistemlerini geliştirir.
 • Kalp sağlığı için gerekli olan oleik asidi yönünden zengindir.
 • Cilt yumuşaklığı ve cilt sağlığı için yararlıdır.
 • İçerdiği polifenoller sayesinde hafızanın gelişmesine yardımcı olur.

Bu kadar faydası olan zeytini alırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Her yerden zeytin alınmaz, her zeytin de alınmaz. Alınan zeytinin kaliteli ve sağlıklı olması gerekir ki bizlere de faydası olsun. Peki zeytin alırken nelere dikkat edilmeli, kaliteli zeytini anlamanın püf noktaları nelerdir?

İyi Zeytin Nasıl Anlaşılır,  Zeytin Almanın Püf Noktaları

 • Öncelikle alacağımız zeytin göze hitap etmelidir. Görünüş itibarıyla mat olmamalı, canlı olmalıdır. Solmuş, buruşmuş, rengi atmış zeytinlerden uzak durulmalıdır.
 • Zeytin diri olmalıdır. Diri olması dolgun ve kaliteli olduğu anlamına gelir. Zeytin almadan önce muhakkak bir tanesinin tadına bakılmalıdır. Eğer ağızda hafif acı bir tat bırakıyorsa zeytin doğal ve tam olgunlaşmamıştır. Acı tat bırakmayan zeytinler kimyasal sıvılar kullanılarak katkı maddeleri eklenmiş zeytinlerdir.
 • Zeytinin etli olması önemlidir. Ağza alındığında çekirdeği hemen gövdesinden ayrılıyorsa, ağızda çabucak dağılıyorsa bu kaliteli ve taze bir zeytin olduğu anlamına gelir.
 • Satın alırken küçük çekirdekli zeytinler tercih edilmelidir. Küçük çekirdekli zeytinler kaliteli zeytinlerdir.
 • Zeytinler alırken öncelikli olarak doğal zeytinlerin tercih edilmesi besin değeri yüksek zeytin almanız anlamına gelir ve bu da sağlık açısından önemlidir.

Acı Zeytin Nasıl Tatlandırılır

Satın alınan zeytinde hafif acı tadı varsa zeytini tatlandırmak için ılık suyun içinde 1-2 saat kadar bekletilmelidir. 15-20 dakika aralıklarla zeytinin tadına bakılarak acılığının gidip gitmediği kontrol edilip bekletme süresi uzatılabilir. Başka bir yöntem ise zeytini tuzlu suda bekletmektir. Bir bidonun içinde yarım kilo kaya tuzu ile bir kilo zeytin tatlandırılabilir. Suda bekletme süresi zeytinden zeytine göre değişeceğinden ara ara kontrol edilerek bekletme süresi belirlenir.

Yorum Yazabilirsiniz

Yorum yaptığınız takdirde E-Posta adresiniz yayımlanmayacak


*