Yoğurtlu Brokoli - Tekyemek BLOG Tekyemek BLOG
yogurtlu brokoli

Yoğurtlu Brokoli

Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Instagram

YOĞURTLU BROKOLİ

YOGURTLU BROKOLİ

BROKOLİ VE YOĞURT

Kış mevsiminin gelişini bize en çok hissettiren sebzelerdendir brokoli. Lahanagiller familyasının  şirin ve sempatik sebzesine mutfakta bayanların çok ilgi göstermesine rağmen, erkekler tarafından pek sevilmediği aşikardır. Bu nedenle çoğu zaman sunuş şekli değişir brokolinin. Kimi zaman çorbasını, kimi zaman salatasını yaparak, kimi zaman ise sadece yoğurtla birlikte servis ederek… Yoğurtlu brokoli.

FAYDALARI

Yoğurdun faydaları saymakla bitmez derler. Bir de brokoliyi eklersek yanına; vitamin ve şifa deposu olur desek abartmamış oluruz değil mi?… Yoğurdu yemeklerin yanında, hamur işi tatlılarda, sulandırıp ayran olarak, brokoliyi ise salatalarda, buharda haşlayıp yemeğini yaparak ve suyunu içerek farklı şekillerde tüketiriz.

Yoğurtlu brokolide iyot, çinko, fosfor, potasyum, kalsiyum, selenyum, lutein, folik asit, demir, A ve C vitamini, Beta Karoten gibi insan vücuduna çok faydalı vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Biraz da faydalarına değinelim.

  • Brokoli, alzheimer ve kansere karşı mücadelede çok önemli bir besindir. National University of Singapore‘da (Singapur Ulusal Üniversitesi) bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmalar, yoğurt ve brokolinin beraber tüketilmesi halinde kanserli vakalarda kanser hücrelerini tedavi etme oranının %75’lere ulaştığını göstermiştir. Yoğurdun özellikle mide ve sindirim sistemi üzerinde olumlu etkisi çok eski zamanlardan beri bilinmektedir. Yoğurt, özellikle bağırsak kanseri tedavisinde kanserli hücrelerin üst kısmına yapışmak suretiyle probiyotik hale gelmekte, brokoli ise mevcut olan anti-kanser maddelerini bu hücrelere enzim olarak salgılayarak kanseri önlemektedir.
  • Kalın bağırsaklarda görülen zararlı bakteriler ile bağırsak hastalıklarından kurtulmak için uzmanlar her gün az da olsa yoğurtlu brokoli tüketilmesini tavsiye etmektedirler.
  • Brokolinin lifli yapısı ve az kalorili olması, yoğurdun ise tokluk hissi vermesi diyet yapanlar için uygun bir yiyecek olarak düşünülebilir.
  • Yoğurtlu brokolide demir miktarının yüksek olması sebebiyle, vücudun günlük demir ihtiyacını tek başına karşılar,  vücudun dirençli olmasını sağlar, hastalıklarla mücadelede yardımcı olur. Hipertansiyonun engellenmesine yardımcı olur.
  • Saçlar için harika bir besin kaynağıdır. Saçları beslemekle birlikte kökleri güçlendirir, kırık saçları onarır.
  • Kalp ve damar sağlığımız için çok faydalıdır. Kolesterol seviyesini düzenler, kan basıncını dengeler.
    Bulundurduğu potasyum mineralleri ile merkezi sinir sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
  • İçerdiği kalsiyum sayesinde diş ve iskelet sisteminin sağlığını korumasına yardım eder.

Bu mucize ikiliye bizler de mutfağımızda daha çok yer açabiliriz. Önce brokolilerimizi haşlıyoruz. Sonrasında yoğurtla karıştırıp servis yapıyoruz. Afiyet şifa olsun.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*