Şifalı Meyve Hünnap'ın Faydaları - Tekyemek BLOG
hunnap

Şifalı Meyve Hünnap’ın Faydaları

Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Instagram

hunnap

HÜNNAP NEDİR

Birkaç yıl öncesine kadar ismini pek az kişinin duyduğu mucizevi meyve hünnap… Anavatanının Çin ve Hindistan olduğu bilinen hünnapın 1500 yıl öncesinde Güneydoğu Asya’da ekildiği, hem gıda olarak tüketildiği hem de o zamanın hekimlerince de çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. M.S. 300 den sonra batılı tüccarlarca Avrupa ve Ortadoğu’ya getirildiği düşünülen hünnap daha sonra tüm dünyaya yayılmıştır. Çin’de ölümsüzlük meyvesi olarak anılan hünnapı eski Çin hükümdarlarının daha uzun yaşamak için çokça tükettikleri bilinmektedir.

Peki nedir bu hünnap? Faydaları nelerdir? Zararı var mıdır?

Zeytin ağacı büyüklüğünde ağaçta yetişen hünnap, görünüş olarak da iğdeyi andırır. Genellikle dikenli çalıların çevresinde yetiştiği, meyvesi iğdeye benzediği için halk arasında pek rağbet görmemekteydi. Ancak son yıllarda yararlarının öğrenilmesi ile çok aranan meyveler arasına girmiştir. Nisan ayı gibi çiçek açan hünnapın meyveleri Eylül sonu gibi olgunlaşır ve kahverengini alır.

hunnap3

NASIL TÜKETİLİR?

Hünnap tatlı bir meyvedir ancak yerken hafif bir ekşi tadı da verir. Günlük tüketimde meyve olarak, kışlık veya uzun süreli kullanımda ise kurutulmak suretiyle çerez olarak kuruyemişlerle birlikte tüketilebilir. Kahvaltı öncesi  masalarımızda cevizle birlikte iştah açıcı olarak tüketilebilir.

Tıpta ise hünnap, ishal tedavilerinde, kabızlık sorunu olanlarda, soğuk algınlıklarına bağlı idrar yolları hastalıklarında, ince ve kalın bağırsak hastalıklarında olumlu etki göstermesi ve iyileşmeye yardımcı olması sebebiyle kullanılmaktadır. Bunların haricinde kalorisi düşük bir besin olması sebebiyle, fazla kilo endişesi olan kişiler çekinmeden tüketebilir.

TIPTA HÜNNAP

İçeriğinde bulunan A, B3 ve C vitaminleri sayesinde kan dolaşımını düzenler. İmmün (bağışıklık) sistemini kuvvetlendirir. Karaciğerin kendini yenilemesine yardımcı olur, sinir sistemini güçlendirir.

hunnap2

Bulundurduğu kalsiyum sayesinde de kemik ve diş gelişimi ve güçlenmesine potasyum sayesinde de kalbimizin düzenli çalışmasına yardımcı olur.  Meyve olarak yemenin yanında kurutularak da kış mevsiminin soğuk günlerinde bağışıklık sistemimizi güçlendirmek üzere çay olarak tüketilebilir.

Kanser tedavilerinde de yardımcı ve takviye besin olarak önerilmektedir. Kanser hastalarının özellikle meme kanseri olanların hünnap suyunu içmeleri halinde kanserli hücreler üzerinde anti-tümor aktivite etkisi olduğu yönünde makaleler yayınlanmaktadır.

Sizlerin de bu yararlı meyveyi bolca tüketmesini tavsiye ediyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*