Saç Dökülmesinin Sebebleri

Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://blog.tekyemek.com/sac-dokulmesinin-sebebleri/
YouTube
YouTube
Pinterest
Pinterest
Instagram

sac dokulmesi

Banyodan çıktık ve saçlarımızı kurularken bir de bakıyoruz ki havluda bir tutam saç. Hafiften bir telaş baş gösteriyor. Biraz tedirgin oluyoruz haliyle. Başlıyoruz araştırmaya. Saç neden dökülür, dökülmesini engellemenin yolları, sağlıklı bakım nasıl yapılmalı gibi onlarca başlık altında yüzlerce cümle okuyoruz uzun uzun. Böyle uzun ve karmaşık anlatımlardan uzak, saç bakımı ve dökülmesi ile ilgili bilmek istediklerinizi kısaca anlatalım istedik sizlere…

SAÇLARIMIZ NEDEN DÖKÜLÜR?

Saç dökülmesinde en önemli etken genetik yatkınlıktır. Ailemizde  veya yakın akrabalarımızda saç dökülme olayları varsa bizde de olması kuvvetle muhtemeldir. Hayatımızdaki stres, iyi ve düzenli beslenememe, hormonal aktiviteler, saçlarımıza uyguladığımız zararlı kimyasallar, saçkıran gibi kronik veya ağır hastalıklar ve bunların tedavisinde kullanılan ilaçlar saçlarımızın dökülmesine sebep olan diğer etkenlerdir. Unutulmaması gereken şey, hayatın olağan akışında saçlar her zaman dökülür. Günde 100 tane saç telinin dökülmesi olağan bir durumdur. Bunun üstü ve tutam tutam dökülmeler ise saçımızda sorun olduğunu gösterir.

saç dökülmesi

 

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEMENİN YOLLARI

Tabiki öncelikle bir doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz.

Eğer görülen saç dökülmesi genetik değil ise;

1-Hayatımızdan stresi atmalı veya olabildiğince uzak tutmalıyız. Uyku düzenimizi oturtmalı, yeterince dinlenebilmeliyiz.

2-Saç temizliği konusunda çok hassas olmamalıyız. Saçlarımızı her gün yıkamak saç derimizin yağ dengesini ve PH seviyesini  bozar. Saçlarımızı haftada 2 veya 3 defa yıkamak idealdir.

3-Bilinçsizse yapılan diyetler, yetersiz ve düzensiz beslenme, protein vitamin ve mineral eksikliklerine sebep olacağından saçı cansızlaştırır ve dökülmesine sebep olur. Bol bol mevye yemeli ve beslenmemize dikkat etmeliyiz.

4-Kesinlikle jöleden uzak durmalıyız. Zorunlu hallerde kullanmamız durumunda ise aynı gün saçlarımızı bol suyla yıkamalıyız.

5-Denizde fazlaca kalınması halinde tuzlu su saçlara zarar vereceğinden, suda uzun süreli kalınmamalı, deniz sonrasında hemen duş alınmalıdır. Yazın çok sıcak havalarda sıkı olmayan şapkalar takılarak güneşin kavurucu sıcağından saçlar korunmalıdır.

6-Saçlarımızı yavaş, nazikçe ve zorlamadan taramalı, örmekten kaçınmalıyız.

7-Saçları boyamak saçlara oldukça zarar vereceğinden mümkün olduğunca saçlarımızda, boya ve diğer kimyasalları kullanmaktan kaçınmalıyız. Boya işlemini yılda en fazla 3-4 kez yapmalıyız.  Saçlarımızın kırık ve çatallaşan uçlarını kesmek suretiyle sık sık bakımını yapmalıyız.

Sağlıklı günler dileriz.