Mutfakta Tasarruf İçin Püf Noktalar - Tekyemek BLOG
Mutfakta Tasarruf İçin Püf Noktalar

Mutfakta Tasarruf İçin Püf Noktalar

Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Instagram

Mutfağa girdiğimizde, bir şeyler hazırlamaya daldığımızda çoğu zaman tasarrufla ilgili şeyler pek aklımıza gelmez. Mümkün olduğunca kısa zamanda güzel şeyler hazırlamayı düşünürüz. Oysa ki mutfakta israfı önleyerek aile bütçemize katkıda bulunmamızı sağlar. Bu sebeple mutfakta tasarruf için püf noktaları ve mutfakta israfı önlemenin yollarını sizinle paylaşmak istedik.

Mutfakta Tasarruf İçin Püf Noktalar

Buzdolabından tümüyle faydalanma

Buzdolabı mutfağımızın demirbaşıdır. Bu vazgeçilmek eşyamızı yeterince faydalı kullanamıyoruz maalesef. Nasıl mı? Buzdolabına sadece buzdolabında saklanması gerekli olan gıdaları koymuyoruz. Mesela açılmamış pastörize süt, meyve suları, mayonez, ketçap, limon suyu, turşu, konserve, bezelye, garnitürler, zeytin vs… gibi onlarca gıda. Bu tür gıdaları (süt ürünleri açılmamış ise) buzdolabında saklamaya gerek olmadığı halde buzdolabına koyarak buzdolabının daha fazla çalışmasını ve daha fazla elektrik tüketmesini sağlıyoruz.

Buzdolabına konan gıdalar için en iyi yeri seçmeliyiz. Sıcak hava yukarı doğru yükseleceğinden, et ürünleri, balık, tavuk gibi gıdaları buzdolabının alt kısımlarında saklamalıyız. Peynir, tereyağ, ayran, kefir gibi süt ürünlerini buzdolabının orta raflarında, çeşniler, sosları da en üst bölümde veya kapı raflarında saklamalıyız. Sebzeleri ise tabi ki sebzeliğe koymalıyız. Buzdolabını normal bölümler için 4 dereceye derin dondurucu için -18 dereceye ayarlamalıyız.

Toplu pişirme

Mutfakta tasarruf için diğer bir püf nokta da yemeği fazla pişirmektir. Güzel bir çorba, sağlıklı bir makarna sosu yapacaksak, fazla miktarda hazırlayıp daha sonraki günlerde yemeksiz kaldığımız bir zamanda hızlı bir menüde kullanmak üzere saklayabiliriz. Sosları ise ince ve düz bir şekilde paketleyerek saklamak, çabucak donmasını ve hızlı bir şekilde çözülmesini sağlar. Artan yemekleri çöpe atmamak, başka bir zamanda kullanım için dondurarak saklamak tasarruf için ideal yöntemlerdendir.

Yiyecekleri dondurma

Derin dondurucular gıdaları saklama, tasarruf etme ve israfı engellemede en yakın dostumuzdur. İçine atılan taze gıdaların besin değerlerini ve lezzetlerini hapsederek bizleri sanki zamanda geri götürür. Kışın ortasında yenilen taze bir kiraz insanda nasıl güzel bir his uyandırır. Yazdan aldığımız veya topladığımız taze yeşillikler üzerine biraz zeytinyağı dökerek dondurulabilir.

Artanlara can katmak

Evlerimizde en çok çöpe atılan yiyecek olarak ekmekten sonra et ve et ürünleri gelmektedir. Etler içinde de en çok israf edilen piliç ve piliç ürünleridir. Artan kırmızı etlerle ve tavuklarla bir çok yemek, çorba yapılabilir, artanlar pilav ve salatalarda kullanılabilir. Örneğin tavuklu erişte veya tavuklu salata, kemikli etten çorba bunlardan sadece bir kaçıdır.

Yukarıda belirttiğimiz şeylere dikkat ederek ve uygulayarak sizler de mutfağınızda israfı en asgari seviyeye indirebilir, tasarruf ederek aile bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*