Mutfağın Püf Noktaları

Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://blog.tekyemek.com/mutfagin-puf-noktalari/
YouTube
YouTube
Pinterest
Pinterest
Instagram

MUTFAĞIN PÜF NOKTALARI

MUTFAĞIN PÜF NOKTALARI

Mutfakta çalışırken bizlere yararlı olabilecek ve kolaylık sağlayacak bazı püf noktaları sizler için derledik. Umarız işinizi kolaylaştırır…

1-Pirinç pilavı pişirirken kullandığımız suya 4-5 damla limon suyu eklersek pilavımız bembeyaz ve tane tane olur.

pirinç pilavı

2-Patlıcanlı yemekler yaparken, hem patlıcanların tadının acılaşmasını hem de kararmasını önlemek için, 7-8 damla limon suyu eklenmiş suda patlıcanları bir süre bekletebilirsiniz.

soyulmuş patlıcan

3-Mısırı haşlamadan önce taze mısır kabuklarını tencerenin dibine koyup bir tatlı kaşığı toz şeker de ilave edersek, haşladığımız mısırlar daha lezzetli olacaktır.

haşlanmış mısır

4-Un ve hamur ile mutfak tezgahının üzerinde yaptığımız işlerden sonra mutfak tezgahımız kirlenir. Tezgahı kolayca temizleyebilmek için tezgahın üzerine tuz serpiştirelim. Nemli bez ile mutfak tezgahını sildiğimizde tertemiz olacaktır.

tuz

5-Satın aldığımız muzların sapını naylon bir poşetle sararsak, hem kararmasını geciktiririz hem de daha uzun süre saklayabiliriz.

muzun kararmasını önleme

6-Yemek yaparken özellikle de hamur işlerinde sıkça kullanırız, yumurtanın akını, yumurtanın sarısını. Yumurtanın sarısını akından ayırmak için yumurtayı bir kaba sarısını dağıtmadan kıralım. Boş bir plastik şişeyi ortasından biraz sıkalım ama bırakmayalım. Şişe bu haldeyken şişenin ağzını yumurtanın sarısına getirelim ve sıktığımız şişeyi serbest bırakalım. Yumurtanın sarısının şişenin içine girdiğini görebilirsiniz.

yumurtanın sarısını ayırma

7-Marketten kahve satın aldıktan sonra kahveyi cam bir kavanoza koyup içine de 3 tane küp şeker atarsanız; Kahveniz tazeliğini uzun süre muhafaza edecektir.

kahve muhafaza

8-Daha çok limon suyu elde etmek için, limonu sıkmadan önce küçük bir delik açalım. Bu delikten limonun suyu akacak şekilde sıkalım.

limon suyu

9-Dilim dilim kestiğimiz karpuzları suyunu akıtmadan yiyebilmek için karpuzun kenarlarını kesebilirsiniz.

karpuz dilimi

10-Marketten aldığımız kiviler sert veya olgunlaşmamış ise kivileri naylon bir poşetin içinde bir tane armut ile birlikte bir gece saklarsanız ertesi gün yumuşamış olurlar.

kivi

11-Kuru fasulye pişirirken salça, tuz ve domatesleri fasulyelerin yarısı piştikten sonra ilave edersek, fasulyelerin dağılmasını önlemiş oluruz.

kuru fasulye

12-Köftelerimize şekil verirken tam ortasına baş parmağımız ile basıp biraz yassılaştırırsak, köftelerin hem güzel pişmesini hem de pişerken top şekline dönüşmesini engellemiş oluruz.

köfte şekli

13-Kızartma yaparken, kızartma yağının içine 2-3 tane defne yaprağı veya maydanoz eklersek, kokunun her yere yayılmasını önleyebiliriz.

kızartma defne maydanoz

14-Paslanmış ve çalışmayan konserve açacağınızı sıvı ayçiçeği yağının içinde bir gün bekletirseniz, eski haline döndürebilirsiniz.

paslanmıs konserve açacağı

15-Kızartma kokusunu gidermek için, kızartma işi bittikten sonra büyük bir tencereye 2 litre su ve bir su bardağı sirke ilave edip kaynatabilirsiniz.

sirkeli su

16-Satın aldığımız yumurtayı bir bardak suyun içine attığımızda yüzeyde kalıyorsa yumurtamız tazedir. Dibe batıyorsa bayat yumurtadır.

yumurta taze mi

17-Satın aldığımız unun böceklenmesini önlemek için unumuzu bir kavanoza alıp üzerine bir tane defne yaprağı koyabiliriz.

unu böceklendirmemek

18-Mangalda balık pişirirken balığın ızgaraya yapışmasını önlemek için ızgaradaki balığın altına limon dilimlerini dizebilirsiniz.

mangalda balık