Mandalinanın Cilt, Saç ve Sağlık İçin Faydaları - Tekyemek BLOG
mandalinanın faydaları

Mandalinanın Cilt, Saç ve Sağlık İçin Faydaları

Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram

Mandalinanın Cilt, Saç ve Sağlık İçin Faydaları

Mandalina, Rutaceae yani Turunçgiller ailesine mensup, Çin ormanlarında ortaya çıktığı düşünülen, Asya’ya özgü, yapraklarını dökmeyen bir ağaçta yetişen turuncu renkli bir meyvedir. Mandalina şekil olarak portakala benzer ancak boyutları daha küçüktür ve ince bir kabuğa sahiptir. İnsan sağlığı için çok yararlı olan bu meyvenin cilt, saç ve sağlık için yararlarına bu yazımızda ayrıntılı olarak değineceğiz.

Mandalinanın Sağlığa Faydaları

Mandalina hoş bir tat vermekten çok daha fazlasını yapar. Kanseri ve kilo alımını önlemek gibi bir çok yararı vardır. Gelin mandalinanın yararlarına bir göz atalım.

Mandalinanın Kansere Etkisi:

Araştırmalar, mandalinanın karaciğer kanseri gelişme riskini azaltabileceğini ortaya koymuştur. Mandalinada bulunan karotenoidlerin, karaciğer kanseri riskini azalttığı klinik deneylerde gözlemlenmiştir. Hepatit C hastalarına verilen mandalina suyu, içerisindeki yüksek beta kriptoksantin içeriği nedeniyle karaciğer kanserinin gelişimini yavaşlatmıştır. Mandalina kanser önleyici etkileri olan ve aynı zamanda meme kanserini önlemeye yardımcı olan yüksek düzeyde limonen içerir.

Mandalinanın C Vitamini İçermesi:

Mandalina, yüksek düzeyde C vitamini içerir. C vitamini, antioksidan özelliği sayesinde vücudumuzda serbest radikaller olarak bilinen ve kanser, damar tıkanıklığı, Alzheimer, Parkinson gibi bir çok hastalık ile bağlantılı olan bir dizi kararsız molekülle savaşmaya yardımcı olur. Mandalinada bulunan antioksidanlar, serbest radikalleri etkisiz hale getirir ve hücresel hasarı önler.

Mandalinanın Kolesterol Sorunlarına Yardımcı Olması:

Mandalina, vücutta kolesterol üretimini engelleyen sinefrin üretir. Mandalina’da bulunan antioksidanlar, kötü kolesterolü düşürmeye ve iyi kolesterolü desteklemeye yardımcı olur. Mandalina, kolesterolü oksitleyen ve kolesterolün arter duvarlarına yapışmasına sebep olan serbest radikallerle savaşır.

Mandalinanın Kan Basıncına Etkisi:

Mandalina kan basıncını düşürmeye de yardımcı olur. Tansiyonu düşüren potasyum gibi mineraller içerir. Kan basıncını normal tutarak arterlerde kan akışının sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlar.

Mandalinanın Kilo Vermeye Yardımcı Olması:

Mandalina, önemli bir lif kaynağıdır. Lifli besinler mideyi daha uzun süre tok tutarak yemek yeme isteğini veya ihtiyacını azaltır. Böylece vücudun kilo vermesine yardımcı olur. Doktorlar, mandalina yemenin insülini düşürdüğünü, şekerin depolanması ve yağa dönüştürülmesini engellediğini ve kilo vermeye sebep olan bir yakıt olarak kullanıldığını keşfetmişlerdir.

Mandalinanın Bağışıklık Sistemine Etkisi:

Mandalinadaki C Vitamini, soğuk algınlığının önlenmesinde etkilidir ve bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için hayati öneme sahiptir. Mandalina viral, fungal ve bakteriyel enfeksiyonları önleyen anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir. Sindirim ve sinir sistemindeki spazmı engelleyerek  krampları ve kusmayı önler. Mandalina, toksik maddeleri ve vücuttaki istenmeyen maddeleri dışarı atmaya yardımcı olan doğal bir kan temizleyici görevini üstlenir.

Mandalinanın Cilt Sağlığına Etkisi:

Mandalina’da bulunan C vitamini, hem yiyerek tüketildiğinde hem de cilde doğrudan uygulandığında cilt için çok yararlıdır. Düzenli olarak mandalina suyu içmek cilt rengini canlandırır. Mandalina’da bulunan antioksidanlar cildi güneşin zararlı ultraviole ışınlarından korur. Mandalina kırışıklıkları, ince çizgiler ve lekeleri, yaşlanma etki ve belirtilerini de azaltır.

Cilt sağlığı ilginizi çekiyorsa avokado ile cilt bakımı yazımızı okumak isteyebilirsiniz.

Mandalinanın Antioksidan Özelliği:

Mandalina tam bir antioksidan kaynağıdır. Günlük toplam C vitamini ihtiyacınızın % 80’ini karşılayabilir. Serbest radikallerin zararlı toksik etkilerini etkisiz hale getirmeye yardımcı olur. Böylelikle cilt daha genç ve sağlıklı görünür.

Mandalinanın Yaraları İyileştirmesi:

Mandalina suyu vücuttaki yeni hücre ve dokuların büyümesine yardımcı olduğu gibi yaraların da hızlı iyileşmesini sağlar.

Mandalinanın Saçların Bakımına Yardımcı Olması:

Mandalinanın antioksidan özelliği kirlilikle mücadeleye yardımcı olur. Saçınızı yumuşatarak korur. Mandalina suyu saça saç kremi ile birlikte doğrudan uygulanabilir. Uygulama sonrası saçlar iyice durulandıktan sonra saçlarda anında parlaklık ve ışıltı görülecektir.

MANDALİNANIN BESİN DEĞERLERİ

Tür

Besin Değeri

 RDA* Yüzdesi

Enerji 53 Kcal 2.5%
Karbonhidrat 13.34 g 10%
Protein 0.81 g 1.5%
Toplam Yağ 0.31 g 1%
Kolesterol 0 mg 0%
Lif 1.8 g 5%

Vitaminler

Folates 16 µg 4%
Niacin 0.376 mg 2.5%
Pantothenik asit 0.216 mg 4%
Pyridoxine 0.078 mg 6%
Riboflavin 0.036 mg 3%
Thiamin 0.058 mg 5%
Vitamin C 26.7 mg 44%
Vitamin A 681 IU 23%
Vitamin E 0.20 mg 1%
Vitamin K 0 µg 0%

Elektrolitler

Sodyum 2 mg <0.5%
Potasyum 166 mg 3.5%
Mineraller
Kalsiyum 37 mg 4%
Bakır 42 µg 4.5%
Demir 0.15 mg 2%
Magnezyum 12 mg 3%
Manganez 0.039 mg 1.5%
Çinko 0.07 mg <1%

Fito Besinler

Karoten-β 155 µg
Karotene-α 101 µg
Kripto-xanthin-β 407 µg
Lutein-zeaxanthin 138 µg
Likopen 0 µg

*Önerilen Besin Tüketimi

Yorum Yazabilirsiniz

Yorum yaptığınız takdirde E-Posta adresiniz yayımlanmayacak


*