Liçi Meyvesi Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? - Tekyemek BLOG
liçi nedir

Liçi Meyvesi Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram

Değişik dokusu ve farklı lezzeti ile damaklarımızda muazzam bir tat bırakan liçi ülkemizdeki tropik meyveler içinde en çok dikkat çeken meyvelerden biri. Liçi meyvesi nedir, liçi meyvesinin besin değeri nedir, liçi meyvesinin faydaları, liçi meyvesinin zararları nelerdir bunlardan bahsedelim.

liçi nedir

Liçi meyvesi nedir

Halk arasında tatlı üzüm olarak da bilinen liçi meyvesi çok eski yıllarda krallar tarafından halktan vergi olarak toplanırmış. Bu nedenle liçi kral meyvesi olarak da adlandırılır. Ortalama 3 cm çapında olan liçinin olgunlaştığında kabuğu pembe renge dönüşür. Daha çok sıcak iklimlerde yetişse de son yıllarda büyük seralarda da liçi yetiştiriciliği yapılmaktadır. Liçi ağaçta yetişen bir meyve olup üzüm gibi salkım şeklindedir.
Liçi’nin tüketimi olgunlaştıktan sonra kabuğu soyularak yapılır. İçerisindeki çekirdekler temizlenerek yenir. Kabuğu sert olmasına nazaran kolayca soyulmaktadır. Liçi meyve olarak yenilebileceği gibi tatlılar ve dondurmalarda da kullanılabilir. Liçi bazı yerlerde salataların içine eklenerek de tüketilir.

Liçinin özellikleri

Liçi ağaçta yetişen tropik bir meyvedir. Ortalama yetişkin bir liçi ağacının boyu 15-20 metredir. Çam ağacı gibi her mevsim yeşil kalır, yaprak dökmez. Liçi meyveleri yaklaşık olarak 3–4 cm uzunluğunda olur. Kabuklu bir meyvedir. Dışındaki kabuğu kırmızıya çalan koyu pembe renktedir ve serttir. Kabuğu acıdır ve yenmez. Sert olmasına nazaran soyulması kolaydır. Kabuğu soyulduktan sonra içindeki meyvesi yarı saydam ve beyaz renklidir. Üzüme benzeyen iç kısmı yumuşak ve tatlıdır. Liçi’nin çekirdeği ortalama 1 – 1,5 cm çapındadır. Sert ve parlak kahverengi bir çekirdeği vardır.

LİÇİ NEDİR 2

Liçi meyvesinin faydaları

Liçi’de bol miktarda C vitamini bulunduğundan vücut için çok yararlıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun hastalıklara karşı direncini artırır. Liçi lifli bir meyve olması sebebiyle insanı tok tutar. Bu özelliği ve metabolizmayı hızlandırması nedeniyle diyet ve kilo kontrolüne yardımcı olur. Liçi cildi güzelleştirir. Saçların canlı görünmesine yardımcı olur. Günde 9-10 tane liçi bir insanın günlük C vitamini ihtiyacını karşılar.

Liçi meyvesinin zararları

Liçinin üzüme benzediğini ve yakın lezzette olduğunu belirtmiştik. Haliyle üzümde olduğu gibi şeker miktarı da fazladır. Bu sebeple liçiyi diyabet hastalarının kontrollü bir şekilde tüketmesi gerekir. Çekirdeği hafif zehirli olduğundan tüketilmesi tavsiye edilmez.

Liçinin besin değeri

100 Gram Liçide;

66 kalori, 16.53 gram karbonhidrat, 0.83 gram protein, 0.44 gram yağ ve 0 kolestrol bulunur.

Yorum Yazabilirsiniz

Yorum yaptığınız takdirde E-Posta adresiniz yayımlanmayacak


*