Kırmızı Lahana Deyip Geçmeyin - Tekyemek BLOG Genel
kırmızı lahana

Kırmızı Lahana Deyip Geçmeyin

Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram

KIRMIZI LAHANANIN YARARLARI VE ZARARLARI

kırmızı lahana

 

Haftalık market alışverişine her gittiğimizde manav reyonunda gözümüze çarpar… Adı lahana ama klasik lahanayı andırmayan rengiyle, salatalara kattığı o değişik tat ile sempati duymamızı sağlayan bir sebze… Peki nedir bu kırmızımsı lahana? Kırmızı lahananın yararları, zararları, kullanım alanları nelerdir? Kırmızı lahanayla ilgili sizler için kısa ve bilgilendirici bir makale hazırladık.

Kırmızı Lahana Nedir

Kırmızı lahana; turpgillerden, mor ve kalın yapraklı ve sonbaharda yetişen bir lahana çeşididir. Dayanıklı bir kış sebzesi olması sebebiyle turşu yapılmasına gerek yoktur. Ülkemizde genelde salatalarda ve et yemeklerinin yanında garnitür olarak servis edilen kırmızı lahana, Alman mutfağının en çok tercih edilen sebzelerinden biridir.

 

kırmızı lahana

 

Kırmızı Lahana Hangi Vitamin ve Mineralleri Barındırır

Vitamin ve mineraller açısından çok zengindir. Tiamin, folat, riboflavin, kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir, A, B, C, E, K vitaminlerini içerir. Antioksidan içeren bir bitki olması sebebiyle insan sağlığı için önemli bir bitkidir.

Kırmızı Lahananın Yararları ve Kullanım alanları

  • Kırmızı lahananın insan vücuduna pek çok yararı vardır. İçeriğinde bulunan indoller kanseri (özellikle meme kanseri) önleme konusunda başarılıdır.
  • Kalorisi düşük ve lifi yüksek bir sebze olması sebebiyle kilo vermeye çalışanlara ve günlük diyet yapanlara yardımcı olur.
  • Var olan antioksidanlar ve yüksek miktardaki A vitamini sayesinde cildi taze ve sıkı gösterir, kırışıklık ve yaşlılık lekelerini azaltmaya, ayrıca ödem ve şişkinlikleri gidermeye yardımcı olur.
  • A vitaminini fazlaca bulundurması sebebiyle göz sağlığı açısından da oldukça yararlıdır. Katarakt oluşumunu önlemeye ve sağlıklı bir şekilde görme işlevini yerine getirmeye yardımcı olur.
  • Glutamin amino asidi sayesinde sindirim sistemindeki ülserle alakalı iltihapları azaltmaya yardım eder. Kırmızı lahana suyu gastrit ve reflü hastaları için tavsiye edilmektedir.
  • Barındırdığı askorbik asit sayesinde bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcı olur.
  • İçerisinde bulunan antosiyaninler Alzheimer hastalığına karşı beynimizi korur.
  • Kemik sağlığı ve büyümesi için gerekli olan kalsiyum, magnezyum, manganez gibi vitaminlerin bulunması nedeniyle kemik ve iskelet yapımızın sağlığı açısından kırmızı lahana çok önemlidir.

 

kırmızı lahana suyu

Kırmızı Lahananın Zararları

Troid bezinin çalışması (Hipotiroidizm) ile alakalı sağlık sorunlarınız var ise kırmızı lahanadan uzak durmanızda fayda vardır. Ayrıca gebe bayanlara doktorlar tarafından kırmızı lahana tüketilmemesi tavsiye edilir. 

Şifa bulmanız dileğiyle…

2 Trackbacks & Pingbacks

  1. Evde Lahmacun Yapımı - Kolay Yemek Tarifleri Evde Lahmacun Yapımı
  2. Meyve ve Sebzelerin Tüketim Ayları - Tekyemek BLOG

Yorum Yazabilirsiniz

Yorum yaptığınız takdirde E-Posta adresiniz yayımlanmayacak


*