Griple Savaşmanın Yolları - Tekyemek BLOG Griple Savaşmanın Yolları

Griple Savaşmanın Yolları

Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Instagram

GRİPLE SAVAŞMANIN YOLLARI

Griple savaşmanın yolları

 

Sonbaharın gelmesi kışın habercisidir adeta. Sonbahar ve kış aylarında artış gösteren hastalıkların başında grip ve soğuk algınlığı vakaları gelmektedir. Soğuk algınlığı ve griple mücadele etmenin en etkili yolu ise; kuşkusuz koruyucu besin ve vitaminleri kış aylarında daha çok tüketerek bağışıklık sistemini güçlendirmektir.

Soğukların başlamasıyla düşen vücut direncimizi artırmak ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için neler yapabileceğimize maddeler halinde değinelim.

GRİPLE SAVAŞMANIN YOLLARI

  • Öncelikle kış aylarında bolca bulunan ve “C” vitamini deposu diye tabir edilen turunçgilleri evimizden eksik etmemekte fayda vardır. Portakal, mandalina, greyfurt ve limon antioksidan özelliği sayesinde grip ve soğuk algınlığından vücudumuzu korumakta; ayrıca posalı olmaları sebebiyle bağırsakları çalıştırarak da fayda sağlamaktadır.
  • Kış mevsiminin özel meyvelerinden olan nar, içerdiği “antosiyanin”maddesiyle bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği gibi vücutta gribe karşı da etkili bir kalkan görevi görmektedir.
  • Çok sık tüketmesek de soğan ve sarımsak doğal antibiyotik olma ve mikroplarla savaşma özellikleri ile kışın daha çok tercih edilmesi gereken besinlerdendir.
  • Yoğurdun prebiyotik kaynağı olması sebebiyle sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkisine ek olarak bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.
  • Yağlı tohumlu kuruyemişlerden badem, fındık ve cevizde bulunan Omega3 yağ asitleri, E vitamini, magnezyum ve çinkonun da bağışıklık sistemini güçlendirmesi sebebiyle günlük olarak az miktar olsa düzenli tüketilmesi önerilmektedir.
  • Vücudun griple savaşındaki en önemli silahlardan biri olan adaçayının boğaz ağrılarını ve enfeksiyonlarını gidermeye yardımcı olduğu, ayrıca ekinezyanın bolca “C” vitamini içerdiği, bazı soğuk algınlığı ve grip ilaçlarının hammaddesi olduğu, dolayısıyla sonbahar ve kış aylarında adaçayı ve ekinezya tüketilmesinin faydalı olacağı belirtilmektedir.
  • Grip ve soğuk algınlığı ile mücadeledeki en önemli unsurlardan birinin bolca su ve sıvı tüketmek olduğu; zararlı maddeler ve mikropları vücudumuzdan atmak, ayrıca ateş ve ishal durumlarında vücutta yaşanacak sıvı kayıplarını telafi edilebilmek için günde on bardak su içilmesi gerektiği belirtilmektedir.
  • Mucize bitki diye de adlandırılan zencefilde bulunan “gingerol” maddesi bağışıklık sistemini güçlendirmekte, enfeksiyonları vücuttan uzak tutmaktadır.
  • Kışın gelmesi ile deniz mahsülleri sofralarımıza daha sık girmektedir. Özellikle Omega3 yağ asidi deposu olmaları sebebiyle fazlaca tüketilmeli haftada 2-3 kez sofralarımızda yer verilmelidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*