Ejder Meyvesi Hakkında Herşey

Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://blog.tekyemek.com/ejder-meyvesi-hakkinda-hersey/
YouTube
YouTube
Pinterest
Pinterest
Instagram

ejder meyvesi

EJDER MEYVESİ NEDİR

Ejder meyvesi haftalık market alışveriş listemizde yer almasa da, gördüğümüzde alıp tadına bakmaya değer bir meyve. İlk olarak Orta Amerika’da ortaya çıkan daha sonra Meksika ve Asya kıtasına yayılan ejder meyvesinin Çin Mitolojisinde ve efsanelerde de adı geçmekte, bir ejderha tarafından fırlatılan ateş topunun düştüğü yerde ortaya çıktığı dile getirilmektedir. Ejderha meyvesi tropikal bir meyve olup, ülkemizde de yetiştirilmektedir. Literatürde pitaya, kaktüs meyvesi veya çilekli armut olarak da geçmektedir. Kaktüs kökenli bir bitkinin meyvesi olan ejder meyvesi, çok hızlı büyür ve 30-35 yıl ömrü vardır.

Kırmızı kabuğunun içinde beyaz etli kısım ve bu kısımda da çöre otuna benzer çekirdekler bulunur. Çekirdekleri ayıklanmadan meyve ile birlikte çiğ olarak yenir. Armut ve kivi karışımı bir tatlı bir tadı vardır. Potasyum, magnezyum ve C vitamini kaynağı olan ejder meyvesi kalsiyum da içerir. 100 gr ejder meyvesi 2,9 gr lif ve yaklaşık 60 kalori içermektedir.
Üç türlü ejder meyvesi vardır.

1-Pembe veya kırmızı kabuklu, beyaz içli, siyah tohumlu
2-Pembe veya kırmızı kabuklu, kırmızı içli, siyah tohumlu
3-Sarı kabuklu, beyaz içli, siyah tohumlu

YARARLARI

Antidoksan bir mevye olması nedeniyle vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Tansiyonu dengeler, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri barındırır. Kolesterol seviyesini düzenler. Afrodizyak etkisi sayesinde cinsel gücü artırır. Kan şekerini düşürmeye yardımcı olduğu için diyabet hastaları için tüketilmesi uygun bir meyvedir. Vücuttaki ısı ve nem dengelerinin düzenlenmesine katkı sağlar. Kırışıklıkları, yaşlılık lekelerini ve akneleri azaltmaya yardımcı olur.

SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

Sebze meyve alırkenki genel kural bu meyve için de geçerlidir. Çürük veya lekeli meyveleri satın almamalıyız. Ejder meyvelerinin olgun olanlarını satın almalıyız. Parlak ve her tarafında eşit renk olgunluğun göstergesidir. Ayrıca hafif bastırdığımızda biraz yumuşak olmalıdır. Çok yumuşak mevyenin saklama süresi de az olur.

NASIL TÜKETİLİR

Ejder meyvesini yıkadıktan sonra dörde bölerek ve kabuğunu soyup küp parçalar halinde mirpua şeklinde doğrayarak yada ikiye bölerek ve bir kaşıkla içini çıkartarak çiğ olarak tüketebilirsiniz.

MUHAFAZA ŞARTLARI

Kesilmiş, kabuğu soyulmuş ancak tüketemediğimiz ejder meyvesini plastik bir poşete koyup buzdolabında beş güne kadar muhafaza edebiliriz. Aynı şekilde derin dondurucuda ise üç aya kadar saklayabiliriz.