Diyabet Nedir? Diyabet Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Önemli Nokta -
diyabet nedir

Diyabet Nedir? Diyabet Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Önemli Nokta

Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram

Şeker hastalığı diğer bir deyişle diyabet hakkında yanlış olan ancak doğru bilinen 5 önemli şeyi sizlerle paylaşmak istedik. Diyabet nedir? Tip 1 ve Tip 2 diyabet nedir? Diyabet genetik midir? Diyabet hastalarının kullandığı insülin körlüğe neden olur mu? Diyabet kilo aldırır mı? Bu ve bu gibi sorulara yanıt arayacağız.

Diyabet nedir?

Diyabet, vücudumuzda bulunan pankreas isimli salgı bezinin ürettiği insülin hormonunun yetersiz gelmesi veya vücuttaki insülinin etkili bir şekilde kullanılamamasından ortaya çıkan bir hastalıktır. Diyabet sürekli bir hastalıktır. Kesin tedavisi yoktur.

Tip 1 Tip 2 diyabet nedir?

Diyabet Tip 1 ve Tip 2 şeklinde ikiye ayrılır. Tip 1 diyabette vücut hiç insülin üretmez. Dolayısıyla ömür boyu insülin takviyesi ile yaşanması zorunludur. Tip 2 diyabette ise vücudun ihtiyacı olandan az insülin üretilir, vücut hücreleri insülini etkili kullanamaz veya insüline tepki vermez. Bu olaya insülin direnci de denmektedir. Tip 1 genellikle 40 yaşından önce, Tip 2 ise genellikle yaşlılık dönemlerinde ortaya çıkar.

Diyabet kimlerde görülür? Diyabet genetik midir?

Çağımızda diyabet artık tüm yaş gruplarında görülen bir hastalık haline gelmiştir. Çocuklardan yaşlılara, tüm herkesi etkileyen bu hastalığın en önemli sebebi yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Tip 1 diyabet genetik değildir. Yani ebeveynden çocuğa geçmez. Tip 1 diyabet vücuttaki insülin azlığından ortaya çıktığından tedavisi ek insülin almaktır. Ancak Tip 2 diyabet olan kişilerin çocuklarında ilerleyen dönemlerinde diyabet görülme riski vardır.

Diyabet hastaları hamile kalabilir mi?

Tüm sağlıklı kadınlar gibi diyabetli kişiler de hamile kalabilir. Hamilelik öncesi ve sonrasında doktor kontrolünde doğru tedavi yöntemleri uygulandığı takdirde başkaca bir sorun da yok ise hamile kalınması mümkündür. Buradaki önemli husus doktor kontrolüne hamilelikten önce başlanmalı ve doktorun verdiği diyete harfiyen uyulmalıdır. Unutulmamalıdır ki hamile iken ilaç vs. kullanılmayacağından hamilelik öncesindeki hazırlık önemlidir.

İnsülin insanı kör eder mi?

İnsülinin bir ilaç olmadığını; vücutta olması, üretilmesi gereken ancak üretilmeyen veya az üretilen bir hormon olduğunu belirtelim. Bu sebeple zaten vücudun kendisinin ürettiği bir hormonun insanı kör yapması söz konusu değildir. Yanlış bilinen şey göz sağlığının bozulmasına sebep olan insülin değil diyabet hastalığının kendisidir. Bu bakımdan diyabet hastalarının sık sık göz doktoruna görünmeleri yararlı olacaktır.

Diyabet hastaları spor yapabilir mi?

Şeker hastalarının spor yapmaması yönünde toplumda bir bilgi dolaşır kulaktan kulağa. Oysa ki bu yanlış bir bilgidir. Diyabet hastalarının spor yapması yararlıdır ancak dikkat edilecek husus, spor öncesinde kan şekerine baktırılmalı şeker düşükse spordan önce ara öğün yapılmalıdır. Diyabetli bir hasta şekeri düşükken spor yaparsa hipoglisemi riski ortaya çıkabilir.

İnsülin şişmanlatır mı?

Programsız rastgele sürekli yemek yemek diyabetli olsun olmasın tüm herkesin kilo almasına neden olur. Şeker hastalarının mutlaka bir diyet çizelgesi olmalı ve buna uymalıdır. Bu diyet programı ile kilo alma sorununun önüne geçilebilir. Diyet ile birlikte sporun da ihmal edilmemesi önemlidir.

Yorum Yazabilirsiniz

Yorum yaptığınız takdirde E-Posta adresiniz yayımlanmayacak


*