Çocuklar İçin Cep Telefonunun Zararları - Tekyemek BLOG
Çocuklar İçin Cep Telefonunun Zararları

Çocuklar İçin Cep Telefonunun Zararları

Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram

Hiç şüphe yok ki bugün cep telefonları çok önemli bir araç ve hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Bir çok konuda hayatımızı kolaylaştıran cep telefonlarının vermiş olduğu bazı zararlar da mevcut. Yapılan araştırmalara göre yetişkinlerin cep telefon kullanım oranı çocuklarınkinin hemen hemen yarısı kadar. Yetişkinler genellikle iletişim ve internette kısa süreli gezinme için cep telefonu kullanıyorlar. Ancak çocuklar ve gençler internette gezinme, sosyal medya uygulamaları, oyun oynama ve aramalar gibi bir çok alanda cep telefonlarını aktif olarak kullanıyorlar. Çocuğunuz doğum gününde cep telefonu mu istiyor? Yoksa güvenlik nedenlerinden dolayı mı cep telefonu vermeyi düşünüyorsunuz? Peki Cep telefonunun çocuklar ve gençler üzerindeki zararlarını hiç düşündünüz mü? Cevap hayır ise cep telefonunun zararları hakkındaki yazımızın devamını okuyunuz.

Gençlerin sürekli birlikte vakit geçirdikleri ancak birbirlerini tamamen görmezden geldikleri alışık bir durum. PEW Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir ankete göre, 12 ila 17 yaş arası gençlerin çoğunluğu cep telefonuna sahip ve her dört gençten birinin yetişkinlerden çok daha fazla internet erişimi var. Cep telefonu kullanımının bu derece fazla olması çocuklar ve gençlerin üzerinde bir takım zararlara yol açıyor. Peki nedir çocuklar için cep telefonunun zararları?

Sebze ve meyvelerin tüketim ayları ile ilgileniyorsanız bu yazımız ilginizi çekecektir.

Cep Telefonunu Fazla Kullanmak Strese Neden Olur

Cep telefonuna sahip olmak, gençleri verimli bir şey yapmak yerine bütün günü konuşmaya, mesajlaşmaya ve oyun oynamaya yöneltir. Çalışmalar zamanlarını cep telefonlarıyla çok fazla harcayan gençlerin stres ve yorgunluğa daha yatkın olduklarını göstermiştir. Bunun sonucu olarak da psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir.

Cep Telefonunu Uyku Kaybına Sebep Olur

Gençlerin çoğu, mesajlar ve aramalara cevap vermek için uyurken cep telefonlarını yastık altında tutmaktadır. Bunun sonucunda uyku yoksunu olabilirler ve bu gibi durumlarda huzursuz olabilirler. Ayrıca fazla kullanım ve aşırı oyun oynama da uyku sorunlarına yol açmaktadır.

Cep Telefonunu Aşırı Kullanmak Göz Sağlığını Bozar

Telefona sürekli bakmak ileride gözünüzde sorunlar oluşmasına sebep olabilir. Cep telefonlarının ekranlarının küçük olmasından dolayı görebilmek için yakından bakmak ve odaklanmak gerekir. Bu da göz yorgunluğuna ve gözlerin erkenden bozulmasına sebebiyet verir.

Kazalara Neden Olur

Gençler çağrılara, mesajlara , yetişkinlere kıyasla daha fazla cevap verirler. Yapılan araştırmalara göre son yıllarda sürücülerin araç kullanırken dikkatini en çok dağıtan şeyin cep telefonu kullanımı olduğunu ortaya çıkmaktadır. Bu sebepler özellikle yeni ehliyet alan gençlerin trafikte seyir halinde iken cep telefonu kullanmamaları gerekir. Ayrıca diğer işleri de yaparken cep telefonu kullanmak dikkatinizi dağıtacağından kazaların oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Kanser Riski Doğurur

Araştırmalar, cep telefonunu uzun süre kulağımızda tuttuğumuzda cep telefonlarından çıkan elektromanyetik dalgaların dokulara ve sinirlere zarar verdiğini göstermektedir. Gençlerin sinir sistemi gelişmekte olduğundan yetişkinlere nazaran daha hassastır. Bu sebeple gençlerin beyin kanserine yakalanma riski daha fazladır.

Siber Zorbalığa Maruz Kalma

Fight Crime Invest tarafından çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre çocukların yaklaşık üçte biri siber zorbalık kurbanı olmaktadır. Bir çok çocuk çekindiklerinden ailelerine bu durumu anlatamamakta veya geç anlatmaktadır. Cep telefonu kullanan çocuklara ve gençlere siber zorbalık gibi konularda önceden bilgi vermek gerekir. Bu şekilde herhangi bir durum olması halinde aileleri ile paylaşması gerektiği söylenmelidir.

Cep telefonları artık hayatımızın en önemli araçlarıdır. Çocuklarınıza cep telefonu güvenliği hakkında bilgi vermek ve sorumlu bir şekilde kullanılmasını öğretmek gerekir.

Cilt sağlığı ilginizi çekiyorsa avokado ile cilt bakımı yazımızı okumak isteyebilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

Yorum yaptığınız takdirde E-Posta adresiniz yayımlanmayacak


*