Balığın Yararları - Tekyemek BLOG - Hayata Dair Bir Çok Şey
balığın yararları

Balığın Yararları

Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram

Balık ve deniz ürünlerinin insan  sağlığı için önemini hepimiz biliyoruz. İçerdiği mineral ve vitaminler ile vücudumuz için gerekli gıdalar arasında olan balık ve deniz canlılarının ne gibi faydaları olduğundan bahsedeceğiz bu yazımızda. Balığın yararları nelerdir; balık eti ile kırmızı etin kıyaslanması; balık kılçığı faydalı mıdır gibi soruların cevaplarına değineceğiz.

Kış mevsiminin en çok tüketilen besinlerinden olan balık etinin, insan sağlığına çok faydası vardır. Balık etini kırmızı et ile kıyasladığımızda, daha az yağlı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca balık kırmızı ette bulunmayan bazı özel yağlar içermektedir. EPA ve DHA olarak isimlendirilen bu tür balık yağları, et, süt, yumurta gibi diğer hayvansal gıdalarda bulunmamaktadır. Bu yağların içerisindeki özel asitler, kanın pıhtılaşmasının önüne geçer. Atar damarların tıkanma riskini büyük ölçüde engeller.

Balık kılçığının yararları nelerdir

Balığın kılçıklarında bulunan yüksek miktarda kalsiyum ve fosfor kemiklerin gelişimi ve sağlamlığı açısından oldukça önemlidir. Bu niteliğinden dolayı, kemik erimesi hastalığına yakalanmış insanların veya menopoz dönemindeki kadınların deniz ürünlerini çok sık tüketmesi yararlı olacaktır.

Balık tüketmek ileriki yaşlardaki felç olma ve kalp krizi geçirme riskleri minimuma indirger. Ayrıca tansiyonun da düşmesine yardımcı olur. Dolayısıyla orta yaşlı insanlar ve şeker hastaları, kalp rahatsızlığı ve benzeri hastalıklara daha kolay yakalanabildikleri için normal insanlardan daha fazla balık tüketmelidirler.

Balığın kilo kontrolündeki etkisi

Deniz ürünlerinin diğer canlılara kıyasla biraz daha yağsız oldukları için kilo kontrolünün istenen, sağlık düzeyinde tutulmasına olanak sağlar. Bu özelliği sebebiyle balık eti, diyet programlarının yegane ürünlerindendir.

Eti kadar kılçığından bile fayda sağladığımız balığın yararları saymakla bitmez. Balıktaki besin ve protein değeri normal etinki kadar yüksektir. Aminoasit bakımından da fasulye ve benzerlerine göre daha az sinir içerdiği için, daha fazla tüketilebilmektedir.

Sebze ve meyvelerin tüketim ayları ile ilgileniyorsanız bu yazımız ilginizi çekecektir.

Kılçıkları ile birlikte yenilebilecek küçük balıklar, kalsiyum ihtiyacımızı maksimum düzeyde karşılayabilir. Süt ile kıyasladığımızda kalsiyum miktarının başa baş olduklarını söyleyebiliriz.

Memleketimizin bazı yörelerinde iyot tüketiminin kısıtlı olması sebebiyle zeka gerilemesi, guatr ve bunun gibi ciddi hastalıkların görüldüğünü söyleyen uzmanlar, iyot deposu olan deniz ürünlerinin tüketilmesi gerektiğini her fırsatta vurgulamaktadırlar.

Kış mevsiminde çok daha fazla ihtiyacımız olan A, B ve D vitaminlerinin deniz ürünlerinin bolca tüketilmesiyle karşılanabileceğini söyleyen uzmanlar; balığı kızartarak yemek yerine buğulamasını veya ızgarasını yaparak tüketmenin daha sağlıklı olduğunu belirtiyorlar.

Cilt sağlığı ilginizi çekiyorsa avokado ile cilt bakımı yazımızı okumak isteyebilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

Yorum yaptığınız takdirde E-Posta adresiniz yayımlanmayacak


*