Avokadonun Cilt ve Saç Sağlığındaki Önemi - Tekyemek BLOG
avokado main

Avokadonun Cilt ve Saç Sağlığındaki Önemi

Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram

AVOKADO NEDİR?

avokado

 

Haftalık market alışverişlerimizin vazgeçilmezlerinden olmasa da, mutfağımızda zaman zaman yer bulan avokado, iri çekirdekli, yeşil renkli Amerikan armudu olarak da bilinen tropik bir meyvedir.

Genel olarak Akdeniz iklim kuşağındaki bölgelerde yetiştirilirken son zamanlarda Karadeniz bölgesi üreticileri tarafından da üretilmeye başlamıştır. Yani daha doğru bir tabir ile avokado kivi ile birlikte Karadeniz’in yeni meyvesi haline gelmiştir. Anavatanı Orta Amerika olan bu meyvenin Türkiye’de en çok Muğla, Mersin, Adana, Antalya, Hatay, Rize ve Trabzon gibi illerimizde yetiştirildiği görülmektedir.

Barındırdığı aminoasitler, antioksidanlar ve diğer vitaminler ile avokado, saç ve cilt sağlığında göz ardı edilemeyecek bir meyvedir. Cilt ve saçların bakımı için son derece besleyici ögeler olan protein, potasyum, A, C, E, K, B6 vitaminleri, lif, folikasit, demir, magnezyum, fosfor, bakır, omega3 yağ asidi, tekli ve çoklu doymamış yağları bünyesinde barındırır. İçeriğindeki bu zengin aminoasit ve vitamin zenginliğinden kaynaklı olarak ”afrodizyak meyve” olarak da tanımlanır.

CİLT VE SAÇ SAĞLIĞINDAKİ ÖNEMİ NEDİR?

  • Avokado ciltte oluşan akne, sivilce, egzama, yanık ve sıyrıklarla baş etmemizi sağladığı gibi özellikle içeriğindeki omega3 yağ asidinin ve E vitamininin de etkisiyle kalıcı olarak görülen yara veya yanık izlerinin de ciltte oluşturduğu lekelenmeyi büyük ölçüde giderir.
  • Avokadonun içinde bulunan yağ asitleri kuru ciltlerin yumuşamasını ve eski nemini kazanmasını sağlar.
  • Cilt güzelliğinde etkili olan tekli doymamış yağ asitleri içerir. E vitamini ve aminoasitlerin de katkısıyla cilt bozukluklarının düzelmesinde rol oynayan kolajenin üretimini fazlalaştırır.

AVOKADO

  • Yine içeriğindeki yağlar ve vitaminler sayesinde zamanla topuklarda oluşmuş olan çatlakları da tedavi eder.
  • Ciltte bu kadar etkili olduğu kadar saçlarımızın bakım ve onarımında da etkisi yadsınamayacak kadar fazladır. Kuru, yıpranmış veya kıvırcık saçlara sahipseniz avokado sizin için de olmazsa olmazınız haline gelecektir. İçeriğindeki faydalı yağlar, vitaminler, mineraller ve protein sayesinde kırık ve yıpranmış saçların bakımında çok büyük fayda sağlayacaktır.  Ayrıca saçların uzamasına yardımcı olacak ve saç dökülmelerinin azalmasına etki edecektir.
  • Vücut dokusu, saçlar ve cilt yenilenmesine katkı sağladığı gibi yaraların iyileşmesini de hızlandıran avokado antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Kanserden korunmamıza yardımcı olur. Kalp ve damar sağlığında da önemli bir yeri vardır. Yine içeriğinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde vücutta zamanla birikmiş olan ve yaşlanma etkilerini hızlandıran toksik maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Enerji değeri yüksek, yağ, protein, vitamin ve mineral deposu olan avokadonun mutfaklarımızda zaman zaman değil de her zaman yer bulması bulması dileğiyle…

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Zeytin Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir - Tekyemek BLOG

Yorum Yazabilirsiniz

Yorum yaptığınız takdirde E-Posta adresiniz yayımlanmayacak


*