Andız Nedir, Andız Pekmezinin Faydaları - Tekyemek BLOG
andız nedir andız pekmezinin faydaları

Andız Nedir, Andız Pekmezinin Faydaları

Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram

Pekmez genellikle kış aylarında hatırladığımız bir gıda olsa da aslında dört mevsim hatırlamamız gerekli. Sağlıklı kalabilmek için gerekli olan bir çok önemli madde içeren pekmezin de çeşitleri var. En bilinen pekmez türleri, üzüm pekmezi, dut pekmezi, keçiboynuzu pekmezidir. Bir de yurt genelinde pek bilinmese de özellikle Akdeniz bölgesinde bilinen ve yapılan andız pekmezi vardır. Bu yazımızda yiyecek olarak tüketilmeyen fakat pekmezi yapılan andızı tanıtacağız. Andız nedir, andızın yararları nelerdir, andızın zararları nelerdir, andız pekmezinin faydaları nelerdir gibi konulara değineceğiz.

Andız nedir

Andız daha çok Akdeniz Bölgesi’nde görülen servigiller familyasından genelde yüksek kayalıklarda yetişen 10-15 metre uzunluğunda kışın yaprak dökmeyen ardıç türü bir ağaçtır. Andız ağacının meyvesine de andız denir. Andızın meyvesi kozalakların içinde bulunur. Andızın meyvesinden pekmez, odunundan andız katranı, kozalaklarından ise andız tesbihi de yapılmaktadır. Andız kozalakları esansiyel yağlar bakımından oldukça zengindir bu yüzden kimya alanında rağbet görmektedir. Andızın kozalakları Ekim ve Kasım aylarında olgunlaşır ve fındıktan biraz büyük olurlar.

Sebze ve meyvelerin tüketim ayları ile ilgileniyorsanız bu yazımız ilginizi çekebilir.

Andız pekmezi nedir

Andız ağacı yüksek kayalıklarda yetiştiği için kozalaklarını toplaması oldukça zor. Andız pekmezi, sonbaharda olgunlaşan bu andız kozalaklarından yapılan bir pekmez türüdür. Diğer pekmez türleri gibi konsantre ve koyu renklidir.

toplanmış andız

Andız pekmezi nasıl yapılır

Ekim ve Kasım aylarında olgunlaşmış olan andız kozalakları toplandıktan sonra çekiç veya keser ile kırılıyor. Kırma işlemi normal fındık kırar gibi ama biraz da ezerek yapılıyor. Tabi kırılacak miktar fazla ise kırma fabrikalarına götürülüp buralarda kırdırılıyor.

andız kırma

Kırılan andızlar büyük varillere yarısını dolduracak şekilde konuyor ve varillerin diğer yarısı normal su ile dolduruluyor. Bu şekilde andızlar bir gün suyun içinde bekletiliyor. Variller 5-6 saatte bir sopa ile karıştırılıyor.

andız varil

24 saat geçince varilde oluşan sıvı bez veya tülbent yardımı ile 2 kez süzülerek başka bir varile alınıyor. Tortusuz bir hale gelen bu sıvı büyük kazanlarda 12 saat boyunca ara ara karıştırılarak yavaş yavaş kaynatılıyor.

andız süzme

İçine herhangi bir madde eklenmiyor. 12 saat sonra ocaktan indirilip dinlenmeye bırakılıyor. Bir gün sonra da cam kavanozlara veya cam şişelere doldurulup tüketime hazır hale getiriliyor.

andız kaynatma

Andız pekmezinin faydaları nelerdir

 • Andız pekmezi güçlü antioksidan özelliği sayesinde düzenli bir şekilde tüketilirse vücudu toksinlerden arındırarak hasta olma riskini düşürüyor.
 • Özellikle nezle ve grip gibi kış hastalıklarını kolay atlatmamızı sağlıyor. Vücudun iyileşme sürecini hızlandırıyor.
 • Öksürük ve balgam sorunu olanların günde bir yemek kaşığı andız pekmezi içmesi öneriliyor. Düzenli bir şekilde günde bir yemek kaşığı andız pekmezi içildiğinde öksürüğün azalmasına yardımcı oluyor ve balgam atmayı kolaylaştırıyor.
 • Andız pekmezi ağız içinde oluşan yara ve aftların iyileşmesine yardımcı oluyor. Yeni yara veya aft oluşmasını engelliyor.
 • Pekmezlerin genel kanı yapıcı özelliğine ek olarak kanın temizlenmesine yardımcı oluyor.
 • Kanın temizlenmesini sağlayarak kanın damarlarda düzenli bir şekilde dolaşmasını sağlıyor. Kalp ve damar hastalıklarının meydana gelme ihtimalini düşürüyor.
 • Karaciğer ve dalağın sağlıklı ve düzenli bir şekilde çalışmasına yardım ediyor.
 • Andız pekmezi içerdiği bol miktarda E vitamini, kalsiyum ve mineraller ile cilt sorunlarının oluşmasını engellemeye yardım ediyor. Egzema, alerji ve kaşıntı gibi hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırıyor.
 • İçerdiği E vitamini ve keratin sayesinde saç köklerini güçlendiriyor. Saçları sağlığına kavuşturarak dökülme gibi problemlerin ilerlemesini yavaşlatıyor. Saçın daha hızlı uzamasına yardımcı oluyor.
 • Antidoksan özelliği sayesinde idrar yolları enfeksiyonları başta olmak üzere vücuttaki iltihapların hızlıca iyileşmesine yardımcı oluyor.
 • Sindirim ve boşaltım sistemleri için de oldukça yararlı olan andız pekmezi sindirimi kolaylaştırıyor, bağırsakların faaliyetlerini yerine getirmesine yardımcı oluyor.

Cilt sağlığı ilginizi çekiyorsa avokado ile cilt bakımı yazımızı okumak isteyebilirsiniz.

Andız pekmezinin zararları nelerdir

Andız pekmezinin bilinen bir zararı yoktur. Ancak sadece andız pekmezinde değil diğer pekmez türlerinde de yaşanan bir durum bulunmaktadır. Hızlı üretim yapmak amacıyla çok yüksek ateşte pekmez şıraları kaynatılırsa üretilen pekmezlerdeki HMF oranları yüksek çıkabilmektedir. HMF “Hidorksimetifurfural” isimli maddenin kısaltılmışıdır. HMF kanserojen ve  genotoksik yani genleri bozan bir maddedir. Türk Gıda Kodeksi ve dünyada bir çok sağlık-gıda kuruluşu gıdalarda bulunabilecek HMF miktarları için sınırlama getirmiştir.  Ama yukarıda andız pekmezinin yapılışında da açıklandığı üzere usulüne uygun ve yavaş yavaş kaynatılarak üretilen pekmezlerde bu tür maddelere sağlığımızı etkilemeyecek çok çok az miktarlarda rastlanmaktadır.

Not: Önemli rahatsızlıklarınız, kronik hastalıklarınız veya kolay alerjik reaksiyon gösteren bir bünyeye sahip iseniz pekmez de dahil olmak üzere hiç bir gıdayı doktorunuzun tavsiyesi olmadan kullanmayınız.

Yorum Yazabilirsiniz

Yorum yaptığınız takdirde E-Posta adresiniz yayımlanmayacak


*